Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 28.12.2011 15:32:57 

Yorkšírský Teriér - Maggie

Charakteristika a péče

 

    Živý, inteligentní výraz očí tohoto malého psíka vypovídá mnoho o jeho povaze. I přes svůj malý vzrůst a nevinný vzhled je to velice ostrý, živý, odvážný a vždy ostražitý pes. K neznámým lidem se chová poněkud nedůvěřivě a odtažitě, ale svého pána miluje nadevše. Je to oddaný psík, který ochotně a rád doprovází svého majitele všude, kam se hne. Spokojí se i s nošením v košíčku nebo speciální tašce, jen když může být na blízku tomu svému člověku.

    Yorkšírský teriér rozhodně nepatří mezi zrovna nejposlušnější. Tento malý psík je velice tvrdohlavý, proto musí být jeho výchova pečlivá a důsledná. Přestože patří mezi nejmenší psí plemena světa, miluje pohyb a dovádění, a proto je i vhodným účastníkem závodů agility a jiných psích sportů. Pravidelný pohyb je pro toto plemeno velmi důležitý, už jen proto,že mají sklon k tloustnutí. Yorkšírský teriér je poměrně robustním a odolným plemenem, které není nijak přecitlivělé, nebo přehnaně náchylné k onemocněním. Údržba srsti je velice náročná. Krásná lesklá srst sahající až k zemi, jakou vídáme u výstavních psů je výsledkem dlouhých hodin péče a vyžaduje mnoho trpělivosti jak od psa, tak od jeho majitele. Základem péče o srst je pravidelné pročesávání a kartáčování. K dosažení co největší délky je třeba srst psa balíčkovat. V dnešní době mnoho lidí yorkšíry stříhá nakrátko, ale nemělo by se to dělat. Dělají to ti, kterým se nechce je česat a upravovat jim srst. Takoví psi nemůžou na psí výstavu, mají sklony k prochladnutí a ani nejsou tak krásní. 

    Psi se nemusí mýt tak často jako lidé, ale pravidelné koupání je důležité pro zdravou kůži a zdravou, lesklou srst. A stejně jako se vším, zvykne - li si vyše štěně na koupání jako malé, nebudete s ním mít v pozdějším věku problémy. Je třeba. aby se pes ve vaně cítil pohodlně, jinak to pro vás pro oba může skončit jako pěkně mokrý, namydlený a špinavý zážitek. 


   Používání šamponu, pěn do koupele a mýdel pro lidi je pro srst a kůži psa velmi škodlivé. Mycí prostředky určené lidem jsou příliš silné a odstraňují ze srsti a kůže psa ochranné živočišné tuky, jež ho činí odolným vůči vodě. Váš pes potřebuje okoupat, jestliže je špinavý nebo tehdy, když mu veterinář předepíše zdravotní koupel. V každém případě však používejte výhradně šampony, které jsou určeny pro psy!!!!   

    Co se týče stříhání drápků, měl by si váš yorkšír na tuto činnost zvyknout co nejdříve, protože je to část péče, která ho bude provázet po celý jeho život. Nejenže to lépe vypadá, ale pes s dlouhými drápky může někoho zranit, byť třeba nechtě. Dlouhé drápky se také častěji zatrhávají a krvácejí nebo způsobují rozšíření nohy. Chovatelské pravidlo říká, že slyšíte - li cvakání drápku na podlaze, když pes jde, má je příliš dlouhé.     Stříhání si napoprvé nechte ukázat od odborníka. Středem každého drápku totiž prochází céva, která končí poměrně blízko u konce drápku. Jestliže ji omylem nastřihnete, bude krvácet a psa to bude dost bolet, neboť v dření jsou i nervová zakončení.     Při stříhání psa pevně držte, aby se vám náhle nepohnulo nebo neuteklo. Konejšivě na ně mluvte a po každém střihnutí je pohlaďte. Držte mu packu a jedním rychlým pohybem odstraňte konec každého drápku. V obchodech pro chovatele prodávají pro tento účel speciální psí kleštičky.

 
TOPlist