Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 28.12.2011 15:32:57 

Yorkšírský Teriér - Maggie

Výchova a trénink

 

   Soužití s netrénovaným psem se velmi podobá tomu, když máte doma klavír, ale neumíte na něj hrát. Je pěkný napohled, ale to je tak všechno. Zkuste však začít navštěvovat hodiny hry na klavír, a on rázem ožije a začne vydávat magické tóny a rytmy, jež vám dozajista rozezpívají srdce a roztančí tělo. Totéž však platí i o vašem jorkšírském teriéru. Napřed vám bohatě stačí vidět ho pobíhat po domě a vy ho musíte jen krmit a venčit. Ale když se to tak vezme, nic vám nepřináší. Je to jen velká odpovědnost a spousta práce. Často se také stává, že si pes osvojí nepřístojné chování, které vás otravuje a štve, nemluvě o některých zlozvycích, jež vás mohou přijít hodně draho.

    Cvičte tedy vašeho jorkiho, ať se naučí dobrým způsobům, ať také vy sami poznáte, jak a proč se právě tak chová. Objevíte, jak se můžete se svým psem domluvit a jak vy rozpoznáte a porozumíte jeho komunikaci s vámi. Najednou pes ve vašém životě získá novou roli - je bystrý, zajimavý, dobře se chová, je s ním zábava a denně vám prokazuje svou oddanost. Jinými slovy, váš jorkšír udělá zázraky s vaším sebevědomím, protože vám bude stále připomínat, že jste nejen jeho vůdce, ale i jeho hrdína. Stal se malý zázrak - máte báječného psa (dokonce vaše rodina a přátelé si všimli té změny!) a získali jste o sobě dobré mínění.

    Ti, kdo se zabývají výcvikem psů a radí jejich majitelům ohledně psího chování, došli k zajímavým zjištěním. Například nejlepší výsledky ve výcviku a výchově dosahují psi, kteří byli cvičeni již jako štěňata. Výcvik staršího psa, řekněme od šesti měsíců do šesti let věku, může přinést podobné výsledky, pokud se majitel smíří s tím, že takový pes se učí pomaleji a bude třeba trpělivosti, aby pomohl psovi rozvinout všechny jeho schopnosti. Bohužel je to však právě trpělivost, která chybí většině majitelů nevychovaných dospělých psů, takže nevydrží dovést vše do konce, kdy jejich psi úspěšně zvladnou všechny požadované úkoly. Výcvik štěněte starého přibližně 8-16 týdnů (nejvýše 20) se podobá namáčení suché houby do vody. 

    Štěně vstřebává vše, co mu ukazujete, a stále hledá další věci, jež by se mohlo přiučit. V tomto raném věku jeho tělo ještě neprodukuje hormony, což je důvod tak vysoké úspěšnosti. Bez hormonů totiž zůstává zaměřený na svého majitele a nemá žádný zvláštní zájem o zkoumání dalších míst, psů, lidí atd. Vy jste jeho vůdce, který mu poskytuje potravu, vodu, domov a bezpečí. Proto se vás drží a chce být pořád s vámi. Obvykle za vámi bude chodit z jedné místnosti do druhé, venku vás nespustí z očí a reaguje na okolí stejně jako vy; když například někoho srdečně pozdravíte, bude k němu také milý, ale vycítí-li vaši zdrženlivost, či dokonce znepokojení, když se k vám blíží někdo cizí, bude se držet zpátky. Jakmile se v těle štěněte začnou tvořit hormony, probudí se jeho přirozená zvědavost a bude chtít prozkoumat svět kolem sebe. Vtomto období můžete zaznamenat, že od vás nevycvičený pes odbíhá a neposlechne, když ho voláte zpět. Stane-li se toto chování problémem, můžete ho řešit dvěma způsoby: zbavit se psa, nebo ho vycvičit. Rozhodně vám doporučujeme zvolit druhou možnost.

 

image

TOPlist